İTO’nun hayattaki ilk üyesi Zaza Grup

Bünyesinde 340 bin üyesi bulunan İstanbul Ticaret Odası (İTO), odaya ilk kaydı yapılan hayattaki tek üyesine, “Üyelik Belgesi” verdi. Zaza Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Simon Zazadze, 3148 numaralı üyelik belgesini İTO Başkanı İbrahim Çağlar’ın elinden aldı.

İTO Başkanı Çağlar, oda yönetimi olarak 340 bin üyenin tamamına gideceklerine, bu sayede üyelerin sorunlarına ve tecrübelerine daha yakından tanık olmayı amaçladıklarını ifade etti. Çağlar, Simon Sazadze’nin İTO’ya kaydı yapılan ve faaliyeti devam eden tek şirketin temsilciği olduğuna işaret etti. Çağlar, köklü şirketlerin deneyimlerinden yararlanmak istediklerini, bu bilgi birikiminin üyeler ile de paylaşılması için çalışma yürüteceklerini ifade etti.

OKUMAK İÇİN GELDİ
Şimdilerde 80 yaşında olduğunu ifade eden Simon Zazadze, 1989’da ölen babası Pol Zazadze’den devraldığı işleri sürdürdüklerini kaydetti. Zazadze, babasının 1917’de, Gürcistan’dan İstanbul’a okumak için geldiğini, Rusya’daki ihtilal nedeni ile ülkesine bir daha dönmediğini anlattı.

TRAŞ BIÇAĞI ÜRETİYOR
Gürcülerin, babasına, bugünkü adı Zaza Han olan Baltacı Han’da iş verdiğini anlatan Zazadze, faaliyetlerinin temelinde Tahtakale’de yaptıkları ticaretin

bulunduğunu anlattı.
Baba Zazadze, kendi adı ile anılan Zaza traş bıçaklarını önce dışarıdan getirtir, daha sonra Bomonti ve Tahtakale’de kurduğu imalathanelerde üretmeye başlar. Traş bıçağı üretimi yanı sıra berber malzemelerinin üretim ve satışında en büyük merkez Zaza Han’daki dükkânları olur.

İLK İŞ FABRİKALARI TEFTİŞ
Zaza Grubu’nun başında ise ikinci kuşak temsilcisi olarak Simon Zazadze bulunuyor. Hala işleri takip eden, fabrika müdürlerinin bilgisine başvurduğu Zazadze, her saban 05.00’te kalktığını, ilk işinin fabrikaları ve sahibi olduğu okulu gezmek olduğunu anlattı. Türkiye’nin yanı sıra yurtdışında da fabrika kurdukları anlatan Zazadze, şimdilerde grup bünyesinde 310 kadar kişinin çalıştığını anlattı. Ürettikleri traş bıçaklarının yurtdışı ve yurtiçinde satıldığını anlattı.

http://www.hurriyet.com.tr/itonun-hayattaki-ilk-uyesi-zaza-grup-24750139

Categories: Hurriyet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *